Wordwall – вълнуващи начини да ангажираме учениците

Наближава времето за начало на новата учебна година. И отново пред нас, учителите, ще е предизвикателството да ангажираме учениците в класната стая, а и у дома. От около година използвам платформата wordwall,  чрез която по лесен, ефектен и най-важното – ефективен начин би могло да се постигне  активно участие в учебния процес на учениците. В общността в платформата има много български учители, които са публикували свои материали, с което  вдъхновят и други колеги да създават свои.

Какво представлява платформата?

Wordwall може да се използва за създаване както на интерактивни игри, задачи, дейности, така и на материали за принтиране. Интерактивните дейности са достъпни от  всяко устройство свързано с интернет като компютър, таблет, телефон или интерактивна дъска. Те могат да се играят поотделно от ученици или да бъдат ръководени от учител в класната стая. Печатните файлове могат да бъдат разпечатани директно или изтеглени като PDF файл. Те могат да бъдат използвани като спътник в интерактивните дейности или като самостоятелни дейности.

Дейностите се създават с помощта на шаблонна система.
След като се регистрирате и влезнете в профила си, ще видите възможност за създаване на собствена игра/дейност (бутончето за създаване е в горния десен ъгъл, оградено в червено. Всички шаблони са дадени като иконки  и наименование – интерес представляват игрите със самолетче (самолетът лети сред облаците и трябва да „събира“ верни отговори), кръстословици, свързване по двойки и огромно разнообразие от други шаблони. След като изберете шаблон, може да сложите своето съдържание.

Чудесното в случая е, че веднъж вкарано учебно съдържание може да се използва с различни шаблони. Например, създавам дейност за деление до десет – свързване (снимката вляво), а след това мога да избера и друг шаблон със същите задачи (включително има възможност да се принтира):

 

 

 

 

 

Освен индивидуално, wordwall може да се използва и  едновременно  от ученици на индивидуални устройства (от типа кахут) като някои от игрите, които може да се създават за такова ползване са съревнователни (кой ще даде пръв верен отговор), а други са за сътрудничество.

Друго особено полезно в платформата е възможността учениците да виждат класация и как са се справили сравнявайки със своите съученици. В същото време учителят получава отлична обратна връзка как са били решавани дадените от него задачи:

Платформата има безплатна версия, но и платена (аз предпочитам да си платя, но да използвам всички ресурси спокойно).

 

Може да харесате още...