Салман Кан: Интернет видеото ще промени образованието завинаги
Салман Кан определено обича да учи. Завършил е магистратура по бизнес администрация в „Харвард“. Само от технологичния институт в Масачузетс има три степени – една бакалавърска и две магистърски.
През 2004 г. решава да изпробва нещо иновативно: чрез видеоуроци по интернет той помага на своята братовчедка Надя, която е в седми клас, да изучи мерните единици. Резултатът е успешен и Надя влиза в групата на по-напредналите деца по математика. Скоро роднини и приятели затрупват Кан с молби да ги обучава и той решава да качи още видеоуроци в YouTube. В края на миналата година харвардският възпитаник напуска работата си като инвестиционен анализатор и се фокусира изцяло върху Khan Academy.
Това е сайт с
над 2000 видеоурока на разнообразни теми
– като се започне от математика, физика, химия, история, финанси и много други и се стигне до причините за икономическата криза от 2008 г. Всеки клип е дълъг между 10 и 20 мин., в които Салман Кан, без да показва лицето си, обяснява материала на човешки език. Сайтът е безплатен, няма реклама и се издържа от дарения. През тази година търсачка номер едно в света Google финансира начинанието на Кан с $2 млн., за да може видеоклиповете да бъдат преведени на най-разпространените езици в света.
„Хората все още не осъзнават, че онлайн видеото по заявка е поне толкова важно, колкото изобретяването на печатарската преса или дори писането. Това наистина ще промени начина, по който хората общуват и учат“, разказва Салман Кан пред „Капитал“. В момента той и екип от програмисти са се захванали с нелеката задача да превърнат Khan Academy в безплатно виртуално училище. Така целият свят ще има достъп до почти неограничено знание, записано на видео, а по-напредналите ученици ще могат да помагат на останалите. След десет години сайтът ще се превърне в операционна система за истинските училища, убеден е основателят на Khan Academy.
Решението да напусне основната си работа Кан определя като наивно. „Усетих, че социалната значимост на нещо като Khan Academy е толкова голяма, че все някоя фондация евентуално ще го подкрепи. Отне ми по-дълго време, отколкото очаквах, но наивността ми в края на краищата се отплати – намерихме финансиране“, разказва бившият инвестиционен банкер, поставен от списание Fortune в тазгодишната класация от 40 личности под 40-годишна възраст, които ще променят заобикалящата ни реалност.
„Живеем във времена, когато е необходим все по-малък капитал, за да направиш неща, които да променят света. Khan Academy е пример за това. Над 1 млн. уникални потребители посещават сайта всеки месец. Поддръжката за това излиза няколко хиляди долара. Е, и времето на един човек през последните няколко години“, споделя Салман Кан.
Нуждата от сайт като Khan Academy като че ли наистина е назряла, най-вече заради
неефективния модел на съществуващото образование
„В момента учителите представят концепции в лекции, създадени по калъп. Тъй като различните ученици имат свои специфични слабости, дори най-добрият учител е обречен да досади на по-голямата част от класа. След това, още същата вечер, учениците трябва да направят домашното си. На другия ден класът може и да ревизира част от пропуските в домашното, но най-малко един ученик няма да е разбрал материала“, смята Кан.
Следващата фаза идва, когато учителят реши да направи тест. Независимо от това дали отговорите на даден ученик са 50%, 70% или 90% правилни, класът продължава към следващия урок, който надгражда над материала, върху който е бил изпитан, продължава онлайн преподавателят. Това според него създава проблем, защото следващото знание стъпва на недобър фундамент.
За да илюстрира проблема, Кан дава пример с покупката на стара къща.“Няма да си кажете нещо в стил „добре, това е третокласна къща, само 80% от дървото е достатъчно здраво, за да поддържа покрива, но все тая, ще добавя втори етаж върху него“, посочва той. И продължава: „Колкото и глупаво да звучи това, точно така постъпваме с оценяването на учениците в момента – маркираме техните слабости и продължаваме напред. Дори отличният ученик, който има 95% верни отговори, има дупки в знанията си. Дори не ми се мисли за празнините при по-слабия ученик, който е отговорил грешно на 20% от въпросите“, продължава създателят на Khan Academy. По думите му съвременната образователна система насърчава тенденцията всяка следваща година в учебната програма да става все по-дразнеща за всички участници, заети в нея.
Непосредствената обратна връзка на Кан за ефективността на неговата видеобиблиотека е отношението на неговите роднини към проекта. „Изненадах се много, когато още в началото братовчедите ми казаха, че като учител ме предпочитат в YouTube, отколкото на живо. Според тях напрежението е по-малко, ако могат да спрат за малко видеото и да се върнат към по-стар урок, без никой да ги гледа накриво“, разказва онлайн преподавателят. Той сравнява гледането на 10-минутно видео със задаването на въпрос и слушането на дълъг и търпелив отговор.
От всичко това според него следват няколко нови неща. „Има учители, които дават на учениците да гледат видеоуроци вкъщи и чак след това да се упражняват в класната стая. По този начин обучението се превръща в интерактивно и социално преживяване,
където учениците си помагат взаимно
а учителите могат да проверят във всеки един момент какъв е техният напредък“, смята Кан.
Той е абсолютно уверен, че бъдещето със сигурност принадлежи на образованието чрез видео. „Представете си, че материалът се учи от видео, интегрирано в софтуер. Така учениците не продължават към следващия урок, докато не покажат, че знаят предишния на 100%. Благодарение на виртуалната среда те ще си помагат взаимно. Софтуерът записва всяко едно взаимодействие, за да измери напредъка“, казва Кан.
По този начин всяко взаимодействие е учене, упражнение и оценка едновременно. Според визията на Khan Academy този път оценката наистина е полезна и обективна. Най-малкото защото на учениците не се прилепват етикети, базирани на това, което те знаят в определен момент от времето.
Ако плановете на Khan Academy се осъществят, в бъдещата класна стая учителите ще имат нови роли. Те няма да създават тестове, да оценяват есета или да преподават механично. Вместо това ще получават доклади в реално време за свършеното от учениците, както и кои от обучаваните се нуждаят от допълнителна помощ. Важна промяна е, че наставниците ще правят преценки на основата на конкретни данни.
Другата тенденция според Кан е, че учителите все повече ще изпълняват ролята на ментори и съветници на своите ученици в проекти извън обучението. Например в композиране на музика, рисуване или пък програмиране. Ако видеотехнологията наистина достигне класната стая, нейните приложения вероятно ще надминат всички възможности на сегашното образование, смята той. Така че може би е добре да се запитате на какво вие може да научите света.
Източник: