Това е игра. Не просто игра – това е играта на днешния ден. Бързо завладя Америка, а сега настъпва и в Европа. Признавам, и аз я играя… И то – с интерес.
Видео:
Но за какво става дума? Играта е актуализиран вариант на известната игра с карти, която „вървеше“ преди 15тина години заедно с известното филмче по телевизията. Покемон Го е – игра, в която с помощта на GPS и интернет вървите и търсите покемони (добавена реалност в реално време – вчера „хванах“ покемон в собствения си хол). Вие сте треньор, който хваща диви покемони, които да тренира и праща на битки в специални спортни зали. Докато вървите (само пеша – в играта се отчита скоростта на движението и няма как да видите покемоните докато сте с по-висока скорост – дори и с велосипед). Това, както и добавената реалност, с помощта на която виждате покемоните като реални обекти в средата около вас прави играта доста привлекателна. Има важни положителни елементи, които няма как да подминем. На първо място – движението, разходката. Играта не позволява да се движите на велосипед или с автомобил. Освен това, за да я играете трябва да посещавате т.нар. PokeStop, които обикновено са забележителности и интересни места. В играта се пресичат поколения – едни, които са играли на покемон карти и видеоигри и съвременните деца, за които игрите с добавена реалност са така близки.
Всъщност, играта се доближава много до това как виждам ученето в училище – извън класната стая, изследвайки света, учейки в реални условия. Колеги от Америка имат своите предложения как да се използва играта в класната стая. Ето и някои, които взаимствам:
Добавена РЕАЛНОСТ и създаване на истории
Обхождайки интересни места, учениците снимат обектите, където търсят покемони – това би могло да се използва в други проекти – например създаване на дигитална история в снимки. Лесен инструмент за създаване на подобни истории – https://spark.adobe.com/about/video
Умения за работа с данни
В играта има нещо като дневник, който записва час и дата на събитията. Учениците може да използват тези данни и да обобщават кога са се случили най-много събития, да направят графика по тях. Използването и анализирането на данни ще им помогне да развиват ценни умения, свързани с работа с информация.
Умения за работа с карта
Играта е свързана с търсене чрез GPS и карта на местността – бързо ориентиране при работа с карта.
Има рзлични предложения за развиване на социални умения с помощта на играта. Интересни са и хрумките за използване при работа с аутисти.
Ние, учителите имаме шанс да направим играта образователна и полезна – зависи само от нашето въображение. За да не избегнем онова на картинката по-долу. 🙂
Благодаря на Кирил
Източик:
http://blog.discoveryeducation.com/blog/2016/07/13/pokemongo/
Pokemon Go може да изтеглите от тук:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nianticlabs.pokemongo&hl=en
Comments
No comment yet.