Емотиконки? В класната стая? Защо не…
Всички деца харесват личицата и картинките, които се използват в общуването онлайн, по-известни под общото име емотиконки. Колежка, споделя в блога си нейните идеи за използването на емотиконките в работата с учениците. Много от тях ми се струват много добри и с нетърпение очаквам да ги използвам в работата си с децата в класната стая. Освен че могат да стимулират работата на децата, да ги учат да преценяват и оценяват работата си, малките личица с различни емоции ги учат и на много важната за мен емоционална интелигентност. Споделям.
Малките картинки на човечета в различни емоционални състояния – скука, радост, гордост, лигавене, плач, любов, може да послужат за изходни талони в края на часа за оценка на полезността на съответния урок. В зависимост от възрастта, освен да се заграждат емоциийки, свързани с отговор на въпроса „Как оценяваш урока днес?“ може да се добави поле, в което да се аргументира, защо е заградена емотиконката.
В същото време са свеж вариант за самооценка на участието в часа – на всеки ученик се дава малък лист с критерии, по които да оцени себе си и участието си в конкретен час, заграждайки съответното личице.
Колежката споделя, че този начин за използване на емотиконките е изпробван от нея и „работи“.
Но все пак – за какво бихме могли да използваме сладурските личица (е, понякога не толкова сладурски, но винаги привлекателни за децата)?
СТАРТ на часа.
Използвайте различни типове емотиконки, за създаване на връзка на изучаваното с различни картинки които са подходящи с темата.Пример на колежката „Как мислите – каква е темата на днешния урок?“
Идея от мен -Погледнете картинките. Каква според вас ще е темата на днешния урок? (Полезни храни, грижи за здравето)
Освен в началото на часа същите картинки може да се използват и за разнообразни дейности, които активизират децата и правят урока по-интересен и емоционален. ,„Заградете полезните за здравето храни и продукти.“ Или „Заградете само зеленчуците“, „Да направим класация на любими плодове. Заградете по един от показаните.“ След което се преброяват общия брой на заградените плодове – по този начин може да се направят класации – ТОП плодове, ТОП зеленчуци. Едновременно със запознаването с полезни за здравето ни продукти, учениците се опознават помежду си.
Ключови думи
Емотиконките са сбито представяне на нещо –израз, чувство, действие и могат да бъдат използвани при подбор от страна на децата на ключови, важни,характерни думи. Пример: Тема:“Приятелство“ – коя е картинката, кои са ключовите думи, свързани с темата и картинката?
Интересни са и предложенията, свързани с развитие на творческото и критическо мислене. Например, показвайки една конкретна картинка, питаме учениците: „Ако това е отговорът, какъв спосред вас е въпросът?“
Децата дават свои предположение „Кое е това животно?“ „Къде живее делфинът?“ „Делфинът риба ли е?“ и т.н.
Може да се направи играта бинго. Една част от класа получава лист с различчно подредени на всеки лист личица по дадена теми. Примерът, който ще дам е свързан с професиите. Целта е да се заградят личицата на професиите, които учителя или определена група ученици казват като определение. „Човек, който ни лекува от болести.“ Децата търсят в своите талони професията ЛЕКАР и я заграждат. Победител в играта е този, който пръв направи линия със заградени личица.
Примерите, които дадох в никакъв случай не изчерпват възможностите за използване на емитиконки в час. Учители по езици,по история, география дават своите идеи за използване – все пак това са близки и интересни за децата начини да ги предизвикваме и мотивираме за активна работа в клас. Ще се радвам ако споделите и своите идеи за използване.
А как да се сдобием с картинки с емотиконки? – Ето полезни връзки:
http://getemoji.com/
Източник: https://lovetoteach87.wordpress.com/2016/07/14/different-ways-to-use-emojis-in-the-classroom/