На разходка на Витоша, въоръжени с мобилни устройства, децата биха могли да наблюдават и изследват растителния и животинския свят в района.
Днешното детство не е като онова, в което се катерехме по дърветата и ловяхме попови лъжички. Днес децата, в голяма част от времето си са пред телевизора или компютъра, със смартфон или таблет в ръце.
Децата са все по-изолирани от природата, все по-страхливи при досег с нея. Затова и приложения за смартфони, които предизвикват тяхната активност извън дома са полезни и обект на търсене от много учители, за да бъдат използвани в класната стая. Мобилната технология е мощен инструмент за преподаване, за въвеждане и насърчаване на основните научни практики, като например наблюдаване, хипотезата, идентифициране и обмен на информация, и всичко това – докато сме потопени в природата.
Попаднах на чудесно приложение, което с удоволствие ще използвам в часовете по околен свят още тази година.
iNaturalist
Приложението дава възможност да запишем свое наблюдение (като снимка или видео) и да го споделим с цяла общност от природолюбители. Тъй като използва GPS, то веднага нашата снимка се появява на мястото, където сме я направили. Така някой след, когато види растение (или животно) в местността, да влезне в общността и да види повече информация за обекта.
На разходка на Витоша, въоръжени с мобилни устройства, децата биха могли да наблюдават растенията и да снимат само определени – напр. тревисти или храсти (според дадена от учител задача). Може по-късно, в клас, да се разшири задачата – да се добави повече информация за сниманото растение.
Един съвет – при снимане с таблети или смартфони е добре камерата да се настрои да добавя „гео етикети“ – така снимките, които се публикуват в приложението ще се появяват автоматично на картата в него.
Ето и кратко видео, което обяснява как се използва приложението:
Източник: www.edutopia.org
Comments
No comment yet.