7 забавни начина да развиваме креативно мислене
Ако погледнем – едно от ключовите умения на 21 век е развитие на креативност (творческо мислене).
Да превърнеш картонената кутия в ракета… Или в робот…
Всъщност децата са творци – те имат таланта да виждат предметите за това, което биха могли да бъдат използвани, а не реалната им употреба. Но с годините, с натрупване на критики и отрицателна обратна връзка смелостта да творим и експериментираме се губи, може да се каже, че ние губим своята свобода да мислим творчески.
Ето няколко забавни предложения за дейности, които да помогнат на нашите ученици да развиват творческите умения, така важни за днешния реален свят.
1. Направи някои рисунки (тест на недовършената рисунка)
Ето няколко квадрата с малки фигури вътре в тях.
Инструкции към децата:
Когато кажа „започнете“, вземете молива си и се опитайте да направите от всяка малка фигура нещо друго, да я вмъкнете в по-голяма рисунка. С тях можете да правите каквото искате. Можете да ги направите смешни или красиви. Можете да добавяте думи. Можете да използвате една или повече от една – каквото искате. Тук няма правилно или грешно.
2. Довърши рисунката

Пример по фразата „Тук идва беда!“
Това бързо упражнение, наречено “Doodle Dandy”, е подобно на теста за недовършената рисунка, но има място за повече вариации. По принцип е като първото упражнение, с изключение на това, че давате на учениците купчина от прости еднолинейни драсканици и купчина кратки фрази. Целта е да се пресъздаде фразата от една от драскулките като се довърши в рисунка.
Ето и списък с примерни фрази, въпреки че може да измислите и свои:
Щастлив като мида, Къде в света?, В къщата, Изкуството на шума, Тук идва беда , Abracadabra !, Какво е това звук?
Това упражнение е особено важно за развитие на способността да се вижда потенциалът във всичко. Ключът е просто да се обърне мисленето и ръката да се движи.
3. Погледни встрани от това, което рисуваш
Замисълът е децата да нарисуват това, което виждат на ръката си, но без да я гледат. Техниката е предложена от Mark McGuinness
Задайте таймера за 5 минути.
- Децата вземат лист хартия и го слагат на бюрото или чина си.
- Поставят ръката си на маса, с молив в средата на страницата.
- Сега, тук е странно. Обръщат главата си с гръб към листа, на който ще рисуват. Ръката им все още е поставена на масата с върха на молива, готов за рисуване, но няма да могат да го виждат.
- Започват да се взират в дланта на ръката си, да го набръчкват, за да видят всяка линия и бръчки. Това ще бъде техният
предмет.
Целта не е да се рисува цялата ръка – всичко, което се търси е поредица от линии и знаци, наблюдавани по ръката. А да се рисува без да се вдига моливът от листа за цели 5 минути. Това е по-трудно да се направи, отколкото звучи.
Изкушението да се обърнат и да видят какво рисуват ще бъде огромно. Но ако успеят да устоят за 5 минути, може да се случи нещо интересно…
4. Обърни света нагоре с краката
... И го нарисувай :).
Един от начините да разтърсим света е буквално да го обърнем нагоре с краката, предлага Лори Макни от Fine Art Tips. Лори предлага да откриете снимка на лице (или друго), да я обърнете с главата надолу и след това учениците да я нарисуват така.
Това упражнение се използва, за премахване на условната перспектива, в която търсим разпознаваемите характеристики, които изграждат лицето. Вместо да видим, „О, това е мястото, където трябва да върви носът, това е мястото за очите“, започваме да виждаме лицето каквото всъщност е.
5. Концентрирай се в количеството.
Това упражнение е базирано на идеята на Tim Brown https://www.ted.com/talks/tim_brown_on_creativity_and_play
То е част от програмата за дизайн мислене и е разработено в Станфордския университет от Bob McKim.
На децата се дават 30 празни кръга и молив. Разполагат с 3 минути. Целта е да запълнят с някакво съдържание колкото се може повече от тези кръгчета – няма ограничение във вида на съдържащото се. Тук важно е количеството, а не качеството.
След това, след упражнението, учениците споделят и отразяват какви прилики има в техните запълнени кръгчета, като така се насърчава сътрудничеството. Мотивът на 30-те кръга е стопиране на самоцензурата. Когато използвате количество, нямате време да мислите, че идеята ви е лоша, можете да редактирате по-късно. Това е етап, където креативността процъфтява.
6. Направи съкровище от кошчето
Ние виждаме повечето неща – обекти, сгради, пространства, материали, технологии и системи – през призмата на навика и познатост. Ние ги приемаме за даденост, пренебрегвайки много други възможности. Борба с тенденцията на ума да се предположи, че нещо може да функционира само по познат начин. Задаването на въпроса „Какво друго мога да направя с това?” Ще доведе до нови открития и идеи.
Инструкции към децата:
Какво друго можеш да направиш с вестник? Или от рекламните брошури в пощенската кутия?
7. Алтернативни употреби
През 1967 г. J.P. Guilford разработва тест, който дава на участниците две минути да мислят за възможно най-много употреби на един обект. След това се разглеждат всички предложени идеи. Отговорите се класират според четирите категории в: количество (колко са предложенията), оригиналност (има ли повтарящи се и до колко), гъвкавост (колко уникален теми има) и разработване (ниво на подробен отговор).
Източник: www.artworkarchive.com