50 игри и ледоразбивачи за дистанционно обучение – част 2

 

Тук споделям още 30 забавни игри за дистанционно обучение.

Тези дейности са идеални в първите дни в училище или през цялата година като начин за увеличаване на ангажираността по време на сесиите в клас на живо. Някои добавят забавление в час, а други могат да бъдат свързани с учебното съдържание.

Лов на предмети: Изпратете учениците си на мисия да намерят общи предмети в домовете си. Това е чудесен начин за лексикално развитие (например „Можете ли да намерите топлоизолатор?“) или просто за забава (намерете любимата си риза).Съвет: Създайте правила, свързани с безопасността – 1. Докато търсите предмет НЕ ТИЧАЙТЕ. 2. Не вдигайте тежки предмети. 3. В играта не участват остри и чупливи предмети, отчупени или отрязани, химикали и препарати (и т.н. – според възрастта на учениците)

Игра BINGO: Кой не обича BINGO? Щракнете тук за вариант за създаване на безплатна виртуална игра BINGO за ученици.

Разкажи шега (анекдот): Кой не обича добра шега? Учениците могат да се редуват да разказват любимите си шеги или да споделят чрез полето за чат.

Аз описвам, ти рисуваш: Един от класа (или учител) описва  обект като пеперуда, без да го разкрива. Друг ученик или целия клас рисуват по оисанието (например в Paint) и се споделя нарисуваното. Останалите трябва да познаят обекта.

Речник (вариант на предишната игра): Чрез частен чат изпратете на ученик предмет, който да нарисува. Ученикът може да сподели екрана си и с помощта на приложение като Paint да нарисува обекта, докато класът го разпознае.

Виртуална екскурзия: Споделете екрана си и заведете учениците на обиколка на музей на изкуството или зоопарка. Вижте страхотен списък с обиколки тук.

Познайте бебето: Родителите предоставят бебешка снимка (предварително) на учителя  и класът трябва да познае кой е на снимката.

Създайте колело на късмета в wordwall.net

Забавни истории: Използвайте сайт като wordwall, за да създадете няколко колела на късмета с думи (може да са предложени от самите ученици). Завъртете последователно колелата и от думите, на които спре всяко колело учениците да  създадат забавно изречение или история (според възрастта)!

Бързо споделяне: Споделете казус като „какво бихте взели при пътуване до Марс?“. Направете бърз кръг на споделяне с 10 секунди на ученик или споделете в полето за чат.

Тайнствена чанта: Покажете на учениците чанта с мистериозен предмет вътре. Учениците задават въпроси в коментарите, след това пишат предположението си на лист хартия и го вдигат.

Тайно слово: Върнете един ученик обратно в чакалнята на видеосрещата. Кажете на класа тайна дума и след това върнете ученика обратно. Съучениците дават улики, за да помогнат на ученика да отгатне думата.

Избор: Бихте ли предпочели да живеете на Марс или под вода? Бихте ли предпочели да сте известен изобретател или известен художник? Помолете учениците да изберат опция, използвайки Envision Play или Kahoot, функцията за анкетиране на Zoom или Тиймс или просто накарайте учениците да вдигнат 1 или 2 пръста.

Познайте звука: Пуснете звук и помолете учениците да познаят обекта. Ето страхотно видео за използване.

Мистериозен гост: Поканете познат гост като директора или училищната сестра. Гостът се присъединява маскиран, а учителят дава улики. Учениците могат да отгатват чрез лично съобщение или да задават въпроси, за да научат повече. Накрая тайнственият гост се разкрива, а учителят обявява първия човек, който е предположил правилно.

Подгряване на писане: Накарайте учениците да отговорят на провокативни въпроси като бърза загрявка за писане. Учениците могат да пишат отговори в полето за чат или да четат в класа. Ето опция за генератор на случайни въпроси. (на английски, но може да си ги превеждате с преводачка) . Пример: Коя е най-съществената част от приятелството?

Пътуване ABC: „Отидох на пътуване и взех ____.“ Първият човек казва „Отидох на пътуване и взех БАЛОНИ, вторият повтаря думите на първия и добавя ново елемент: „Отидох на пътуване и взех БАЛОН и ЦВЕТЕ. На всеки ход следващият повтаря всички останали елементи преди него, след което добавя още 1 елемент. (затруднение – може да има условие добавяните думи да започват със следваща буква от азбуката).

Разказ в клас: „Имало едно време …“ Учителят случайно призовава ученик да завърши изречението, за да започне историята. Следващият дава друго изречение, за да продължи историята. Продължавайте, докато се изредят всички ученици!

Двуминутно шоу за таланти: Независимо дали за пеене, рисуване или показване как домашен любимец прави трик, използвайте споделяне на екрана, за да  могат учениците да споделят кратък талант!

Игра с памет: Поставете 20 предмета върху тава и направете снимка. Споделете изображението на екрана си за 30 секунди, спрете споделянето и след това дайте на учениците минута, за да запишат колкото се може повече обекти.

Boggle (за часовете по английски език): Учениците използват мрежа, за да създават думи или изречения с цифри. Щракнете тук за Boogle

Научете се да рисувате: Покажете видеоклип в YouTube за това как се рисуват прости предмети и помолете учениците да следват стъпките. Ето страхотен сайт с видео връзки.

Завъртете колелото: Създайте свое собствено колело от дейности, като използвате този безплатен уебсайт. Завъртете колелото и накарайте отделни ученици или целият клас да изпълнят предизвикателството, като направете 10 скока, намерете нещо оранжево или нарисувайте чудовище.

Шантавите изречения: Трима изпращат на четвърти по една дума на лични, а той трябва да измисли изречение с тях.

Скоропоговорки: Изпратете на учениците скоропоговорка, за да тренират. Може да се състезават кой ще ги каже по-бързо и гладко. Може да използвате тези заплетени скоропоговорки.

Споделяне на добри новини: Прочетете на глас статия от мрежата за добри новини, за да внесете положителни настроения в класа. Учениците могат да споделят реакции.

Да или не: Опознайте своите ученици с тази игра, като накарате учениците да създадат знаци „ДА“(може да е вдигнат палец) или „НЕ“ (палец надолу или друг знак). Учителят чете изявление и прави знак, показващ дали е или никога не е извършил действието. Изявленията могат да бъдат глупави и забавни като „Никога не съм използвал чужда четка за зъби.“ или „Никога не съм се промъквал в пустинята преди вечеря.“ Тук има тонове страхотни идеи. (на английски, но с гугъл-преводачка може да ви помогне)

MUTE: Винаги има един човек, който забравя да изключи звука! В тази игра вие ще се заглушите и ще кажете изречение наистина бавно. Накарайте учениците да познаят в коментарите какво се опитвате да кажете.

Познайте загадката: „Какво има лице и две ръце, но няма ръце или крака?“ Публикувайте загадка за деня и накарайте учениците да изпратят лично съобщение, което да предположите. Разкрийте отговора! Ето интересен сайт за идеи!

Домат кетчуп: Един ученик е детектив. Включва микрофона си и се обръща с гръб към екрана, за да не го вижда. Всички останали са заглушени. Учителят избира ученик, който включва микрофона си и казва „доматен кетчуп“ със забавен или прикрит глас. Детективът трябва да отгатне ученика!

Аз съм шпионин: Дайте улики за един от учениците в класа като „Шпионирам някого с червена риза на райета“. Нека учениците да познаят ученика. Друг вариант е даване на улики за предмет или обект.

Източник: https://www.vivifystem.com

Адаптирал на български: Деси Миленкова